Kurz w komputerze

przez admin

Często odpowiedzialność za zawieszający się, wolno lub źle działający komputer zrzucamy na złą konfigurację Windowsa, wirusy czy uszkodzenie któregoś z komponentów komputera. Jest to jak najbardziej trafne stwierdzenie lecz czasami okazuje się że przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna…
Kurz osiadający na elementach komputera z czasem może powodować ograniczenie przepływu powietrza w jego wnętrzu. Najbardziej newralgicznymi punktami są okolice wentylatorów. W tych obszarach szybciej krążące powietrze niosące ze sobą pyłki kurzu uderza w elementy wewnątrz komputera, co powoduje nadmierne gromadzenie i osadzanie się kurzu w tych miejscach. W efekcie dochodzi do sytuacji, że pomiędzy wentylatorem a radiatorem (metalowym użebrowanym elementem ułatwiającym odprowadzanie ciepła z rdzenia procesora komputera, procesora graficznego itp.) tworzy się nieprzepuszczalna warstwa kurzu. Warstwa ta skutecznie blokuje dostęp chłodnego powietrza do radiatora, co powoduje przegrzewanie się tego elementu. Wysoka temperatura nie sprzyja komputerowi i rezultatem jest zawieszanie się, zwalnianie lub błędna praca całego komputera.
W bardzo łatwy sposób można temu zaradzić poprzez regularne (max. co 6 m-cy) sprawdzanie czystości wnętrza komputera. W przypadku nadmiaru kurzu zalecamy przeczyszczenie wnętrza komputera. Najlepszą i sprawdzoną metodą jest wydmuchanie kurzu za pomocą sprężonego powietrza. Uważać należy przy tym, aby nie robić tego w mieszkaniu gdyż cały kurz powędruje na wystrój pokoju :). Nie zalecamy natomiast czyścić komputera za pomocą zwykłych odkurzaczy. Można bowiem za ich pomocą uszkodzić delikatne elementy elektroniczne komputera.
Najlepszym sposobem na utrzymanie komputera w czystości jest jego rozebranie i dokładne przeczyszczanie każdego elementu.

Ciesz się w pełni sprawnie działającym komputerem utrzymując go w czystości!!!